İstanbul’un kalbinde bir dünya üniversitesi: BAU

Yurt - 29 Agustos 2014
img

İstanbul’un kalbinde bir dünya üniversitesi: BAU

Farklı ülkelerde açtığı kendi kampüslerinde öğrencilerine uluslararası bir deneyim yaşama fırsatı sunan BAU, Beyaz Saray’a 200 metre mesafedeki Washington D.C kampüsünü eylül ayında açıyor.

Kampüsüm Dünya yaklaşımıyla yurtdışında eğitime farklı bir anlayış getiren Bahçeşehir Üniversitesi, 2014-2015 akademik yılını yepyeni bir uygulamayla karşılamaya hazırlanıyor.

Başvuru Kabul BAU’da

Dünyada birçok üniversitede uygulanan “Admisson” (Başvuru-Kabul) sisteminin bir benzeri Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından bu yılk hayata geçiriliyor. Üniversiteye girişte yeni model olan ’ApplyBAU’ üniversite adaylarının sınav puanlarından önce kişisel özelliklerini, projelerini ve hayallerini değerlendirerek çok özel burs imkanlarıyla eğitim şansı sağlıyor. İlk aşamada mühendislik ve tıp fakültelerinde uygulanmaya başlayacak olan ‘ApplyBAU’ üniversite öğrencilerinin yatay geçiş başvurularında da geçerli olacak.

Beyaz Saray’a komşu

BAU’nun ABD’de de yer alan bir diğer önemli kampüsü ise dünya siyasetinin kalbinin attığı yer olan Başkent Washington D.C.’de bulunuyor. Beyaz Saray’a sadece iki yüz metre uzaklıkta yer alan kampüste dileyen öğrenciler hazırlık sınıflarını burada okuyabiliyor. BAU Washington D.C. Kampüsü’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İşletme, Ekonomi ve Sosyoloji bölümü öğrencileri burada bir akademik yıl süresince eğitim görme şansı yakalıyor. Ayrıca öğrenciler, Amerikan Kongresi, Birleşmiş Milletler, Merkez Bankası, IMF, Dünya Bankası ve Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarını ziyaret ederek, ulusal ve uluslararası kurumların işleyişine yerinde görüyor vebu kuruluşlarla ilgili bilgileri en yetkili ağızlardan dinliyor.

Sanatın başkenti Berlin’de

Avrupa’nın sanat başkenti olarak bilinen ve kültürel açıdan dünyanın en zengin merkezlerinden biri olan Berlin’de yer alan BAU Berlin Kampüsü, BAU’nun bir akademik yıl içerisinde en çok öğrenci ağırlayan kampüsü olarak biliniyor. BAU Berlin Kampüsü’nde akademik yıl içerisinde Hukuk, Mühendislik, İİBF, Mimarlık ve İletişim Fakülteleri de programlar açıyor.

BAU Köln’le eğitim farkı

Bahçeşehir Üniversitesi’nin yurtdışındaki son yatırımı olan BAU Köln Merkezi, Türkiye’den gelecek öğrencileri için açılacak yaz ve kış okullarının yanı sıra, Almanya’da yaşayan Türk öğrencilerine de üniversite eğitimi danışmanlığı konusunda çalışmalar yürütüyor.

Hong Kong MBA programı

Dünya ticaretinin ve inovasyonunun yeni merkezi Hong Kong, BAU öğrencilerinin öğrenimlerini görebildiği bir diğer kampüs. Uzak Doğu’nun kalbine yerleşen BAU Hong Kong Kampüsü’nde öğrenciler ticaret, finans, turizm ve girişimcilik alanlarında çalışmalara imza atıyor. Bu kampüs de Global MBA programı kapsamında çeşitli derslere ev sahipliği yapıyor.

İngilizceyi yerinde öğretiyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Washington D.C. ve Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan kampüsleri, her yıl BAU’yu tercih eden hazırlık sınıfı öğrencilerini ağırlıyor. Dileyen BAUöğrencileri, İngilizce hazırlık eğitimini İstanbul’daki kampüste dileyen öğrenciler ise Washington D.C. ya da Toronto’da okuyabiliyor.

Roma’ya yeni kampüs

Başkent Roma’da açılan yeni kampüsle öğrenciler önümüzdeki dönemden itibaren yaz ve kış BAU Roma Kampüsü’nde öğrenciler, Mimarlık ve Tasarım, İletişim, İşletme ve Girişimcilik, Moda, Yemek ve Kültür, Turizm ve Konaklama, Hukuki İşler gibi önemli bir çok programa katılabilecek.

CO-OP: Kampüsüm İşyerim

BAU, Türkiye’de ilk kez bugünle geleceğin, üniversiteyle iş dünyasının buluştuğu, 21. Yüzyılın eğitim modeli COOP’u uyguluyor. ‘’Kampüsüm İşyerim’’ anlayışıyla hayata geçirilen model, üniversite ve iş dünyasını gerçek anlamda bir araya getiriyor. Öğrenciler üniversite sıralarında iken iş deneyimi yaşama şansını COOP ile yakalıyor.

Caz Yüksek Lisans Programı

TÜRKİYE’DEKİ tek Caz Yüksek Lisans Programı Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde açılıyor. 2014-2015 Akademik döneminde derslere başlayacak program için başvurular ağustos ayı boyunca alınacak. Kariyerine caz alanında performans sanatçısı, eğitmen, kompozitör, aranjör, prodüktör olarak devam etmek isteyenlerin katılabileceği programda İleri Caz Armonisi, Caz Komposizyon ve Aranjman, Çağdaş Komposizyon, Doğaçlamada Yeni Yaklaşımlar, Bütün Enstrümanlar İçin İleri Performans Dersleri, İleri Vokal Teknik ve Repertvar, Dünya Müziği dersleri yer alacak.

Washington’da ilk ders eylülde

BAHÇEŞEHİR Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) tarafından kurulan ve Başkent Washington D.C’de, dünya siyasetine yön verilen Beyaz Saray’a 200 metre mesafede kurulan ‘BAU International University- Washington D.C.’ kapılarını tüm dünyadan öğrencilere açıyor. Eylül ayında ilk öğrencilerini kabul edecek olan üniversite, bir Türk yatırımcısının Türkiye sınırları dışında kurduğu ilk üniversite olma özelliği taşıyor. İlk aşamda lisans seviyesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Ekonomi&Finans bölümlerinin yanı sıra yüksek lisans seviyesinde Küresel İlişkiler, Executive MBA ve Ekonomi Hukuku bölümlerinin öğrenci kabul edeceği BAU International University- Washington D.C’nin kadrosunda Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenler de eğitim verecek. Gelecek yıl ise Siber Güvenlik ile Yeni Medya yüksek lisans programları öğrenci kabul edecek. Türkiye’de de uygulanan ve oldukça ses getiren COOP Modeli, BAU International University- Washington D.C.’de de hayata geçirilecek. Öğrenciler siyasetten ekonomiye, hukuktan bilişime kadar hemen her alanda derslerini konunun uzman kişilerinden, yerinde alma şansına sahip olacak.


ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university