ApplyBAU Nedir

ApplyBAU Nedir?

ApplyBAU, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2013 yılında uygulamaya geçirilen Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul ve burs modelidir.

Öğrencilerin müfredat bazlı başarılarını ölçen sınav sistemi yerine kişisel becerileri, ilgi alanları, yetenekleri ve hayalleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi, "Admission / Başvuru – Kabul" modelinin uygulanmasını sağlamıştır.

Aday öğrenciler, üniversite sınavı ile bir üniversiteye yerleştirilmeden önce dönem başvuru tarihlerini göz önünde bulundurarak ApplyBAU’dan kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir. Öğrenci başvuruda bulunurken hangi alanda ve hangi lisanslardan eğitim almak istediğini de belirtir. Değerlendirme sonucunda burs şartlarını sağlayan aday öğrencinin akademik başarısından bağımsız olarak hangi alanda ve lisansta eğitim alması gerektiği kendisine "kabul belgesi" ile bildirilir. Bu işlem sırasında komisyon öğrencilere mülakat yapma hakkına da sahiptir. Böylece öğrenciler farklılıkları ve kişisel özelliklerine göre eğitim bursu alma şansı yakalamış olurlar.

ApplyBAU sistemi tüm aday öğrencilere birey olarak yaklaşır. Aday öğrencilerin tüm özelliklerini, farklılıklarını benimser ve cinsiyet, etnik köken, din, yaş gibi tüm ayrımcılık konularına karşı çıkan değerlendirme kriterlerine sahiptir. Bu anlamda, ApplyBAU kadınların daha az temsil edildiği bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında fırsat eşitliğine katkıda bulunur. Detaylı cinsiyet dağılımını tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Üniversite sınavı sürecinde adayların farklı bir değerlendirme sürecine dahil edildiği bu sistem sayesinde üniversite tercihleri sürecinde adayların Bahçeşehir Üniversitesi tarafından edindikleri kabul mektupları bulunmuş olur. Böylece tercih döneminde, kabul aldıkları lisansları kullanarak tercih yapma şansı kazanırlar.Basında ApplyBAU

ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university