ApplyBAU Burslandırma ve Mülakat Süreci Nasıl İşler

ApplyBAU Burslandırma ve Mülakat Süreci Nasıl İşler?

ApplyBAU Değerlendirme ve Burslandırma Kurulu, Fakülte Değerlendirme Komisyonu, Mülakat ve Burs Komisyonu, Üst Komisyon olmak üzere 3 ana komisyondan oluşmaktadır.

İlk aşamada Fakülte Değerlendirme Komisyonu tarafından adayların kişisel bilgileri görülmeksizin başvuruları her bölüm için ayrı komisyonlar tarafından değerlendirmeye alınır.

Adayın başvuru formunda belirtmiş olduğu her bilginin, değerlendirmede alacağı puana etkisi bulunmaktadır.

Değerlendirme Komisyonları tarafından ayrı ayrı değerlendirilen ve puanlanan başvurular son aşamada toplanarak Mülakat ve Burs Komisyonuna iletilir. Mülakat ve Burs Komisyonu, Değerlendirme Komisyonundan gelen raporlar etrafınca mülakat adaylarını belirler. Mülakata alınmayacak diğer adayların Değerlendirme Komisyonunca belirlenen raporları Üst Komisyona iletir.

Son aşamada tüm adaylar için raporlar Üst Komisyon değerlendirmesinden geçerek nihai sonuçları belirlenir ve adaylara ilan edilir.

Mülakat Süreci Nasıl İşler?

Başvuru formu değerlendirilen adaylar arasından mülakat görüşmesi gerekli görülen adaylar ApplyBAU Ofisi tarafından belirtilen tarih ve saatte mülakata çağrılır. Mülakatlar, Değerlendirme Komisyon üyeleri tarafından gerçekleştirilir. Mülakat görüşme raporları Mülakat ve Burs Komisyonuna sunulur.

Mülakatı gerçekleştiren komisyonun burs oranlarını belirleme yetkisi yoktur. Adayı sadece başvuru formu ve mülakat görüşmesi etrafınca değerlendirir ve bir üst komisyonlara raporlar. Mülakat görüşmesi sonrasında komisyon raporları Mülakat ve Burs Komisyonuna iletilir ve Üst Komisyon tarafından belirlenen oranda burslu kabul durumları adaylara ilan edilir.

Değerlendirme Kriterleri Nasıl Belirlenir?

ApplyBAU Başvuru Formu içerisinde yer alan tüm soruların puan karşılığı bulunmaktadır. Tüm başvuru formu detaylı olarak kriterler çerçevesinde puanlanır ve toplamda bir puan oluşturulur.

Her fakülte ve bölüm için ayrı ayrı değerlendirilen başvurular yine başvurduğu bölüm özelinde belirlenen oranlar etrafında burslandırılır.

Değerlendirmede öncelikle adayın başvuru formunun özgünlüğü ve kendini ifade etme gücü esas alınarak komisyon tarafından puanlanır.

Burs oranları, fakülte ve bölüme yapılan toplam başvuru sayısı ve aday profili esas alınarak her yıl değişiklik gösterebilir.Sıkça Sorulan Sorular

ApplyBAU 2019 - 2020

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 7. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university
ApplyBAU'ya Sor